Home Email Calendar Results Races Tap
Cool Running NZ Loop the Lake

 

Alpine Lodge Loop the Lake
2002 Race Results

Home!
Race Info
Form
Map
Results
Travel
Links

Results from other years are here!

Results - 20 April 2002


M U40

NameClubEventTimeCategory
Johnny Collett Marlb 101:45:551
Karl Baxter Cant 201:46:452
Kristian Caine Cant 401:48:233
Allan Staite Cant 501:50:414
Alistair Cory-Wright Cant 601:50:535
Scott Pearson Cant 701:53:176
Luke Vaughan Cant 801:54:407
Thomas Spiess Cant 901:54:418
Fumio Noguchi Nelson 1001:55:099
Jason Gerrie Cant 1101:55:2010
Mike Moreu Nelson 1301:58:1811
Roger Martin Cant 1601:58:4912
Scott Emmens Cant 1701:58:5213
Simon Kennett Wtgn 1801:59:0114
Neil Baxter Cant 2002:00:0815
Mike White Marlb 2102:00:4916
Robert Jarvis Cant 2702:02:5217
Jonny Julian Cant 2802:03:2318
Richard Barry Nelson 3002:03:4919
Chris Cheesmore Wtgn 3402:05:1820
Craig Cogle Cant 3502:06:5321
Darren Morris Taihape 3802:08:1722
Phil Webster Nelson 4102:08:5423
David Prebble Cant 4802:10:3324
Dan Rhodes Wtgn 5002:12:1825
Nigel Smith Cant 5102:12:2726
Terry Smith Cant 5502:13:5027
Peter Metka Cant 5602:13:5528
Richard Hegan Cant 6002:14:4529
Anton Desi Wtgn 6202:15:0130
Craig Jackson Cant 6502:17:0431
James Wilce Cant 6802:19:1032
Nigel Yaxley Cant 7102:19:5133
James Palmer Wtgn 7302:21:2834
Michael Brown Cant 7502:21:3935
James Morris Nelson 7802:22:0136
Gary Glasson West C 8002:23:0637
Adam Cooper Wtgn 81= 02:23:2638
Mark Cawley Cant 8902:25:4939
Stephen Thomas Cant 9302:27:1740
Bevan Miller Wtgn 9802:28:4441
Kevin Peters Cant 10302:29:5542
Tim O'Connor Nelson 10402:30:2343
Edwin Nieman Dunedin 11002:32:5944
Rich Jones Napier 11402:35:2745
Chris Thornton Nelson 12202:36:2746
Antony Cliffe Wtgn 12602:37:4047
Nick Kole Nelson 12902:39:5748
W T Stock Nelson 13502:42:5949
Simon Skelton Nth Cant 13902:45:5250
David Pratt Nelson 14002:46:2451
Bryce MacDonald Nelson 15002:52:2752
Phil Ivamy Nelson 17003:11:5053


M 40-49

NameClubEventTimeCategory
Mike Morrissey Marlb 301:47:491
Chris Gates Nelson 1401:58:222
Barry Thomas Nelson 1501:58:313
Peter Marshall Nelson 2402:01:214
Phil Ison Akld 2502:01:555
Pete Hughes Nelson 2602:02:006
Dean Clisby Nelson 2902:03:267
Phil Shoemack Tauranga 3102:03:588
Guy Mulligan Cant 3302:05:079
Paul Martin Cant 3702:08:0510
Russell Wenham Cant 3902:08:2111
Dave Birch Cant 4702:10:3212
Malcolm Thornton Cant 4902:12:0513
Paul Gutberlet Cant 5202:13:1714
Mike Baxter Cant 5302:13:2315
Andrew Harson Cant 5402:13:4116
Peter Cook Cant 6602:17:2717
Nick Binns Marlb 6902:19:4418
Derek Doney Cant 7002:19:5019
Geoff Cranko Cant 7402:21:3720
Steve Hammond Marlb 7902:22:3021
Hub Smith Westport 9102:26:3022
Bruce Guy Cant 9602:28:1123
Mike Sell Cant 9702:28:2124
Tony De Vries Cant 10002:28:5025
Mark Barry Nelson 10102:29:3326
Spencer Beasley Cant 10702:32:0327
Paul Knight Cant 10802:32:1628
Neil Brown Cant 11702:35:4729
Matthew Williams Wtgn 12002:36:0230
Keith Saulsbury Cant 12302:36:5231
Mike James Cant 124= 02:37:3632
Lindsay Malpas Nelson 14102:46:5733
Peter Jackson Ham 155= 02:59:2034
Paul Clark Cant 15903:01:3135


M 50-59

NameClubEventTimeCategory
Gary Ferguson Sheffield 1201:56:311
Laurie North Cant 1901:59:172
Dave Bryan West C 2302:01:183
Steve Petty Cant 4402:09:384
Murray Hall Nelson 5702:14:125
Mike Lea Nelson 6302:16:426
Raymond Baxter Cant 6402:16:597
Rainer Hoffmann Cant 9902:28:468
David McMillan Cant 11302:34:479
Mike Moore Cant 11802:35:5410
Neil Messenger Cant 131= 02:40:3911
Kevin Jago Cant 13302:42:2312
John Drummond Cant 13802:45:5013
Ralph Bradley Nelson 14602:49:5814
Kevin Shea Nelson 14902:51:5915
John Hudson Cant 16703:08:4316
Craig Boyce Cant 17203:13:2717


M 60+

NameClubEventTimeCategory
Bill Nossiter Cant 13602:43:001


F U40

NameClubEventTimeCategory
Gaela Kilgour Akld 3202:04:431
Yvonne Nieste Cant 3602:07:362
Jenny Wood Akld 4202:08:583
Angelene Dryland Marlb 4302:09:234
Louise Hegan Cant 4602:10:185
Katherine Ewer Cant 6702:18:436
Sabina Nunn Wtgn 7202:21:047
Sue Petrie Marlb 7702:21:548
Christine Haughie Wtgn 81= 02:23:269
Shayna Perrin West C 8302:23:4810
Andrea Pierce Cant 8402:24:3311
Jane Mitchell Marlb 8502:24:5512
Julie Vezey Marlb 8602:24:5713
Julia Cree Nelson 8702:25:1914
Katherine Anton Cant 8802:25:4815
Maree Limpus Marlb 9002:25:5216
Prue Lamb Cant 9402:27:1917
Emily Baird Cant 9502:27:3518
Jo Bolton Cant 10202:29:4519
Brenda Taylor Cant 10502:30:2520
Jo Tuffery Wtgn 10602:31:1621
Nicky Cummings Cant 10902:32:4322
Caro Moss Nelson 11102:33:1523
Racheal Bryant Cant 11202:34:0324
Rachel Dawber Wtgn 11502:35:3525
Joanne Campbell Nelson 12102:36:1426
Margot Need Cant 124= 02:37:3627
Kerryn Martin Wtgn 127= 02:38:0528=
Cia Sharpe Akld 127= 02:38:0528=
Terri Bidwell Akld 13002:40:3430
Kirsty Gallagher Cant 131= 02:40:3931
Monique Staats Akld 13402:42:3832
Bernadette Ewer Methven 14302:47:4233
Sue Ollerenshaw Nelson 14702:51:1134
Robyn Newman Cant 15202:55:1635
Susan Ruston Wtgn 15302:57:0336
Michelle Heaps Nelson 15402:57:4037
Margy Pohl Ham 155= 02:59:2038
Janet O'Callaghan Wtgn 16003:03:2739
Heather Cogle Cant 16103:05:3240
Lisa Ward Cant 16303:05:5141
Morag Taylor Cant 165= 03:08:3942=
Julie James Cant 165= 03:08:3942=
Crystal Bially Cant 16803:09:1044
Anne Whitehead Marlb 16903:10:3445
Lisa Williams Cant 17103:12:0146
Vanessa Pearson Cant 17603:30:2347
Rachel Shea Cant 18203:42:2548
Linda Jorgensen Marlb 18303:42:4849
Kathy Narbey Cant 18903:48:4150


F 40-49

NameClubEventTimeCategory
Irene Pow Cant 4502:10:041
Bernadette Jago Cant 7602:21:522
Sue Lazar Cant 9202:26:463
Dale Barry Nelson 11902:36:004
Robyn Perrin Cant 14202:47:035
Jenny Hoffmann Cant 14502:49:316
Linda Tomlinson Cant 14802:51:407
Lynn Brooks Cant 15702:59:448
Jennifer Dillard Cant 16203:05:489
Kathy Mitchell Aust 17303:18:0410
Juliet Wiseman Marlb 17903:32:1811
Kay Taylor Westport 184= 03:43:5312
Julia Saulsbury Cant 19103:55:0713


F50+

NameClubEventTimeCategory
Joy Helmore Cant 11602:35:461
Margaret Hazelwood Marlb 14402:49:102
Chrisine Baxter Cant 15102:54:013
Lorna Leonard Cant 15803:01:304
Jayne Millar Cant 16403:08:125
Penny Dollimore Marlb 18003:35:416
Lyn Campbell Westport 18103:36:107
Margaret Shea Nelson 18803:48:048
Patricia Taylor Nelson 19704:39:199
Suzanne Win Nelson 19804:39:2910


Trailwalker

NameClubEventTimeCategory
Dianne Boyes Nelson 13702:45:461
Cheryl Erickson Nelson 17403:18:432
Robert Young Nelson 17503:28:103
Rae Green Cant 17703:30:384
Moppie Sharples Nelson 17803:31:045
Kaye Stokes Nth Cant 184= 03:43:536=
Mandy Jones Cant 184= 03:43:536=
Arthur Hughes Nelson 18703:47:148
Marlene Fox Nth Cant 19003:53:549
Jane Mayell Cant 19204:09:0110
Debra Hampson Nelson 19304:10:2111
Claire Hayes Nelson 19404:14:4212
Tanya Wilton Wtgn 19504:38:0313
Sandra De Thierry Nelson 19604:38:3514
Patsy Newman Nelson 19904:46:4815
Sherryl Parry Nelson 20004:58:3316
Gill Connell Cant 20105:00:1117
Candace Bobier Cant 20205:04:3918
John Murray Cant 203= 05:05:5219=
Sue Hessey Cant 203= 05:05:5219=
Kaye Whale Cant 203= 05:05:5219=
Sarah Beasley Cant 20605:09:2122


Strider Spotters

NameClubEventTimeCategory
Mark Bryant Nelson 2202:01:011
Roger Denton Nelson 4002:08:432
Gordon Sloane Nelson 5802:14:273
Mark Allinson Golden B 5902:14:424
Pura Staples Nelson 6102:14:565
We'll get you in the long Run

Cool Running New Zealand